Tuesday, 7 October 2014

Pravilna primjena pesticida

Proizvođači u primjeni pesticida trebaju poštovati sljedeće:
  • Pesticidi se moraju pravilno upotrebljavati. Pravilna upotreba pesticida znači upotrebu u skladu sa uputstvom za upotrebu i navodima na etiketi, uključujući pripremu propisane koncentracije, poštivanje načela dobre poljoprivredne prakse, integralne zaštite bilja ako je moguće, te zaštitu životne sredine i drugih, neciljanih organizama.
  • Prilikom upotrebe pesticida potrebno je voditi računa da sredstvo ne dođe u neposredan kontakt sa čovjekom i da ne dođe do oticanja u vodotoke, jezera i druge vode, u podzemne vode, objekte za snabdjevanje pitkom vodom, na susjedne gajene biljke, zemljište, skladišta poljoprivrednih proizvoda i sl.
  • Prije svake primjene pesticida obavezno treba pročitati i proučiti dobijena uputstva, kojih se treba strogo pridržavati.
  • Sredstva treba tačno odmjeriti prema uputstvu, a nikako se ne smije odmjeravati od „oka“.
  • Prilikom pripreme sredstva potrebno je voditi računa o potrošnji vode.
  • Sredstva ne miješati direktno, jedno s drugim, već isključivo u rezervoaru uređaja za aplikaciju (prskalice) koji je napunjen do pola čistom vodom.
  • U cilju sprečavanja pojave rezistentnosti što češće mijenjati grupu upotrebljavanih sredstava.
  • Primjenjivati pesticide rano ujutru ili naveče, po lijepom vremenu. Izbjegavati prskanje sredstvima na temperaturi višoj od 30º C.

Zaštitna oprema i mjere opreza

Prilikom primjene pesticida nositi gumene rukavice, gumene čizme, zaštitno odijelo, pokrov za glavu, naočale i masku za nos i usta koji će pokriti što veći dio vašeg tijela. Ne raditi sa izloženom kožom, niti puštati djecu da rade ili da budu prisutna pri primjeni pesticida.

Zaštitna oprema

Upotreba zaštitne opreme

Prilikom primjene pesticida ne uzimati hranu i ne pušiti. Ako to želite da radite, prethodno dobro operite ruke i lice.

Prilikom pripreme rastvora, voditi računa o tome da se nikada čisti pesticidi ne sipaju u uređaje za aplikaciju. Prvo pesticide razblažiti u manjoj posudi.

Osnovna pravila u primjeni pesticida

Prilikom sipanja tečnih pesticida u uređaj za aplikaciju koristiti lijevak da ne dođe do prosipanja i obavezno zauzeti položaj uz vjetar.

Nakon završenog tretiranja očistiti zaštitnu opremu i uređaje za aplikaciju. Da bi se izbjeglo oštećenje drugih usjeva koji će se tretirati istom opremom, treba snažno isprati svu opremu za mješanje i prskanje odmah nakon poslednjeg tretmana i to na slijedeći način:

Odmah nakon tretiranja u potpunosti isprazniti sadržaj prskalice;
  • Napuniti 1/10 rezervoar prskalice čistom vodom i isprati krila sa rasprskivačima. Utrošiti svu nasutu vodu;
  • Rezervoar prskalice napuniti 1/2 čistom vodom i u nju dodati amonijačne vode (na svakih 100 l vode 1 l amonijačne vode). Uključiti mješač i isprazniti sadržaj rezervoara kroz dizne. Nakon pražnjenja, rezervoar ponovo napuniti čistom vodom i ostaviti da odstoji 15 minuta bez mješanja. Prskalicu nakon toga ponovo isprazniti;
  • U posebnoj posudi napraviti rastvor amonijačne vode (isti odnos kao i pri dodavanju u prskalicu) i u njoj oprati, prethodno skinute dizne, rasprskivače i filtere;
  • Nakon što se dizne i filteri vrate na odgovarajuća mjesta, ponoviti punjenje prskalice sa 1/10 čiste vode i njeno potpuno pražnjenje kroz dizne i rasprskivače. 

Ispiranje i čišćenje prskalice

Otpadne vode, od ispiranja uređaja za aplikaciju, ne izljevati u odvodne cijevi ili druge vodene tokove, nego ih ponovo upotrijebiti za tretiranje već tretiranih površina. Ostatak rastvora u uređajima za aplikaciju treba razrijediti sa čistom vodom u odnosu 1:10 i potrošiti na tretirani usjev, ako je to u skladu sa upustvima proizvođača. Ne ostavljati rastvore pesticida u prskalicama.

Zaštitno radno odijelo, namijenjeno višekratnoj upotrebi, baciti nakon preporučenog broja pranja navedenoj na etiketi odijela.

Kod primjene pesticida treba koristiti traktor sa kabinom. Preporučena brzina vožnje traktorom iznosi 4 – 5 km/h.


Tipovi uređaja za aplikaciju pesticida u ratarstvu

Uređaji za aplikaciju se ne smiju prepunjavati, uvijek mora ostati barem 5% prazne zapremine rezervara.

Strogo voditi računa o karenci.

Oznake upozorenja i obavijesti stavljaju se na ambalažu, a njihovo značenje upisuje se u uputstvo za upotrebu otrova koje se prilaže uz svako pakovanje.

Oznake upozorenja

Postupci sa ambalažom

Zabranjeno je ponovno korištenje ambalaže pesticida ili korištenje iste u druge svrhe.

Praznu ambalažu je potrebno isprati nakon primjene pesticida. Ispiranje ambalaže obaviti na samom imanju gdje se sredstvo i primjenilo. Važno je da proizvođač ili osoba koja rukuje sa uređajem za aplikaciju ispere ambalažu odmah nakon pražnjenja i prebaci ispranu tekućinu u prskalicu.

Ispiranje ambalaže

Postupak ispiranje prazne ambalaže može da se sprovede kroz „trostuko ispiranje“ ili ispiranje pod pritiskom.

Postupak trostrukog ispiranja podrazumjeva:
  • Preostali sadržaj ambalaže pesticida se isprazni u rezervoar prskalice i ostavi da se ocijedi 30 sekundi;
  • U ambalažu se potom doda vode u količini od 1/3 zapremine ambalaže;
  • Napunjena ambalaža se zatvori i snažno promućka;
  • Ambalaža se ponovo otvara i sadržaj se pretoči u rezervoar prskalice, te se ostavi da se ocijedi u trajanju od 30 sekundi;
  • Postupak se ponavlja još dva puta i to svaki put sa novom, čistom vodom.

Postupak "trostukog" ispiranja ambalaže

Postupak ispiranja ambalaže pod pritiskom podrazumjeva:
  • Dno ili bočna strana ambalaže se probuši i na formiran otvor postavi raspriskivač-dizna uređaja za primjenu zaštitnih sredstava;
  • Kroz montiranu diznu pušta se čista voda u trajanju od 30 sekundi;
  • Tečnost kojom se vršio postupak ispiranja istrese se u rezervoar prskalice, a ambalaža ocijedi 
Ovako ispranu ambalažu izbušiti na tri mjesta (dno i bočne strane) i tako učiniti neupotrebljivom.

Ostaci pesticida i ambalaža ne mogu se uništiti na način koji ugrožava zdravlje ljudi i ima štetno dejstvo na životnu sredinu. Uništavanje prazne ambalaže (kartonske kutije i folije) ne smije se vršiti bacanjem u vode (izvore, bunare, rijeke, jezera, bare i more), jame, kanale, kanalizacione mreže, pored puteva, na deponije kao i na drugi način na koji može doći do zagađenja životne sredine.

No comments:

Post a Comment